Muutus algab sisemaailma puhastamisest. Automaatsete emotsioonide ja kontseptsioonide vabastamine on kõige olulisem tegevus.
Ainult läbi teadlikkuse jõuad Sa iseenda juurde.
On suur eksimus arvata, et teised põhjustavad sinu kannatusi, arvata, et keegi teine on sinu kannatustes süüdi. Tegelikkuses leiavad kõik sinu reaktsioonid maailmale aset sinus endas. Sul ei ole vaja muuta mitte maailma, vaid oma reaktsioone.
See õpetus on järgmine samm - edasi mindfulnessist. Kasutades teadlikkust aktiivses vormis ei ole sa ainult märkaja, vaid suudad asju ka otseselt mõjutada. Näiteks saad sa kasutada oma teadvust, et vabastada autopiloodil aktiveeruvaid emotsioone.
Kui mõtlemine lakkab, tekib mõtetest vaba olek. Kuid mis seejuures säilib? Mis see on? Mis on see vaikus?
Ükskõik kui peened emotsioonid ka ei oleks, kõrged või tähtsad mõttelennud ka ei tekiks, mitte ükski neist ei aita sul jõuda teadlikkuseni ega Iseendani. Mõistusest on kasu ainult teatud vahe-etapis – siis, kui tegeled oma alateadvuse puhastamisega.
Oled sa märganud, kuidas sinu mõistus töötab? Niipea kui kuuled midagi, tekib kommentaar. Näed midagi või tunned mingit lõhna - jälle kommentaarid. Me pidevalt kommenteerime oma mõtetes, nagu lapsed. Ning sa pead seda täiesti normaalseks? Miks?
Joogas on ainult üks eesmärk: taastada inimese õige positsioon kogu loodu suhtes ning juhtida ise oma elu, mitte olla juhitud selle poolt. Ning loomulikult jõuda oma juurteni. Avastada oma tegelik potentsiaal.
Oluline on mõtlemise ja emotsioonide asemel esiplaanile tuua oma teadvustamise võime.
Elu pole keerukas. Oma ellu loome me keerukusi ise. Keerukusteks on kolm peamist põhjust: juhtimatult liikuv teadlikkus ehk võimetus keskenduda, automaatsed tegelikkusega haakumatud mõtted ning emotsioonid. See on ühtlasi nimekiri keerukustest, millest vabaneda.
Kasutades teadlikkust, mis oma olemuselt on neutraalne, kogeb inimene neutraalsust. Neutraalsus aga tähendab adekvaatsust. See tähendab näha sündmuseid nii, nagu nad on – ilustamata, maha tegemata, moondamata, muundamata jne.
Teadmatus – see ongi pimedus. Lõppeesmärk on saada nägijaks. Nägija saab olla ainult see, kes on teadvel.
Mis saab sinu probleemist, kui sellega kaasnenud emotsiooni pole enam?
Sinu kõige olulisem samm stabiilsuse ja õnnelikkuse poole seisneb sisemaailma puhastamises – kõigi nende probleemsete reaktsioonide vabastamises oma alateadvusest, mis sa kunagi teiste käest õppisid.
Teadvelolek on karmast väljas oleku seisund.
Kui sa pikendad märkamist või teadvustad oma teadlikkust, muutud sa teadvuse kasutajaks. Selleks, et teadvele jääda, on vaja selle kasutamist jätkata.
Teadvuse rakendamise kestvus on sinu vabaduse kestvus. Ülejäänud aja domineerib autopiloot, ettekirjutatud programm.
Teadvustamine on baas. Sul lähevad “silmad lahti”. Pilt läheb selgeks. Seepärast on seda nimetatud valgustumiseks. Teadvustamine ongi valgus.
Kui sa kasutad märkamist, siis su maailm avardub - märkad helisid, aistinguid jne. Iga hetk pakub uut avastust. Niipea kui sa viibid alateadvuse meelevallas, kollapseerub su maailm programmilt programmile kulgevaks.
Paremaks saamise nimel ei aita huvitavate teemade õppimine ega kusagile sõitmine, et midagi kogeda. Need halvad asjad, mis sul on ju ei kao. Umbrohust ei saa vabaks selle kõrvale vajalikke kultuure istutades. Sellest saab vabaks umbrohtu välja kitkudes.
Iga inimese peamine eesmärk on avastada oma tegelik Mina. Tegeliku Mina avastamine tähendab otsingute lõppu. See tähendab vastust mitte ainult sinu praegustele otsingutele, vaid sinu lõpututele otsingutele. See ongi lõplik lahendus, eneserealisatsioon.
Vabastades oma automaatse reaktsiooni, ei tule see enam kunagi tagasi. Selle häiriv mõju sinu elule lakkab täielikult.
Sulle on õpetatud, et kannatused on „normaalne“ osa inimeseks olemisest. Tegelikult on need täiesti ebanormaalsed. Sa saad neid lihtsasti vabastada, olla ilma nendeta. Elu ilma negatiivsete emotsioonideta on mitte ainult võimalik, vaid inimesele loomulik.
Sa pead positiivseid emotsioone nii tähtsaks ainult seetõttu, et sul pole aimugi, et eksisteerib veel miski, mis on isegi parem kui head emotsioonid.
Teadvusel on seitse aktiivset kvaliteeti, üks neist on teadlikkus. Teadvuse kvaliteedid ei ole üldse seotud ei emotsioonide ega mõistuse, mõtlemisega.
Mõistus ja mõtlemine ei ole sinu arukuse nurgakiviks. Selleks nurgakiviks on hoopis teadvus. Teadvuse kasutamine on see, mis teeb inimesest aruka inimese.
Su tänane elu juba on robotlik, juhitud automaatsete reaktsioonide poolt - olgu need siis meeldivad või ebameeldivad.
Sinu probleemid ei seisne mõtlemises, vaid automaatsetes emotsioonides ning teadlikkuse liigväheses kasutamises.
Iseloom on kõige sagedamini aktiveeritav reaktsioonide komplekt. Iseloom koosneb emotsioonidest, mõtetest ja neist lähtuvast käitumuslikkusest. Kui osata neid komponente muuta, muutub kohe ka iseloom.
Taipamine on hetk, mil Jumal naeratab sulle.
Praeguse maailmavaate kohaselt loob teadvust aju, mateeriat peetakse peamiseks. Oma uurimustöö alusel pakun teise, 180 kraadi erineva vaate - aju ei loo teadvust, vaid teadvus on sinu olemasolu põhjus. Teadvus juba on ja sellest lähtub kõik muu.

Ingvar Villido. Acharya Ishwarananda

Veebruar 2015 – Inimene 2.0 ehk teadlik inimene – Eesti Ekspress

Eesti Ekspress, Greta Kaupmees, 21. veebruar 2015

Üks Eesti huvitavamaid koolitajaid Ingvar Villido on õpetanud tuhandeid inimesi oma sisemaailma tundma ja seda muutma.

Ingvar Villido kursustel käinud saavad kõrvaltvaataja jaoks erilise võime, töökindla viisi saavutada ükskõik mida oma elus. Selleks töökindlaks viisiks on teadlikkus.

Igal inimesel on käitumismustreid, mis ei toeta tema poolt soovitud tulemusi. Tahad ühte, aga läheb teisiti. Loed läbi mõne eneseabiõpiku, isegi mõistad, mis su elus teistmoodi peaks olema, kuid mõne aja pärast kordad ikka vanu vigaseid mustreid. Aga mida teha, et see nii ei oleks?

Kõiksugu argiprobleemidest häirivad inimesi kõige enam suhteprobleemid, aga ka tervisehädad, ebaõnnestunud võitlused külgeõpitud harjumuste jõuga, rahamured, ebaefektiivsus tööl, liiga pikad päevad vähese tulemusega. Kui mõni ongi edukas äris, siis on kehvemini pereasjad. Kui mõlemad korras, jukerdab tervis. Kui kehaga kõik hästi, pole suhted vanematega head...

Teadmised ja koostöö

Tallinna lähedal Aruvallas asuvas Lilleoru õppekeskuses, mis on tuntud ka ökokogukonnana, käivad regulaarselt koos Ingvar Villido õpilased, et saada teadmisi ning neid aktiivses koostöös praktiseerida.
Ingvar Villido õpetus põhineb teadveloleku ehk arukuse – taipamise, eristamise, intuitsiooni, inspiratsiooni – kasutamises püsivalt kõikides igapäevastes tegevustes. Need inimesed on läbi teinud "Teadliku muutuse kunsti" kursuste eri astmed. Just teadmiste baasilt saadud võimalused on ühenduslüliks muidu väga erinevate inimeste vahel.

Moelooja Reet Aus PhD kinnitab, et Ingvar Villido kursuste mõju on mitmekülgne - kasvav teadlikkus laieneb samuti su kehale ja võimalus oma tervise eest hoolitseda muutub kordades paremaks. "Sa märkad rohkem ja oled võimeline ennetama haigusi. See omakorda muudab sind rahulikumaks ja õnnelikumaks, kuna saad suuremal määral oma heaolu ise juhtida."

Ingvar Villido kursuste mõju hakkab enamasti tunda andma väikese viitajaga. Viimase pikkus sõltub sellest, kui aktiivselt sa ise tood kursustel õpetatud lihtsad ja töökindlad tehnikad oma igapäevasesse ellu. Igapäevaelus nad aga just kasutatavad ongi, sa ei vaja nende rakendamiseks muud, kui… loomulikult teadlikkust.

Kes meist poleks kuulnud, et kuhu langeb su tähelepanu, sinna läheb ka su elujõud. Tähelepanu ongi teadlikkus. Aga vaata ennast - juba selle teksti lugemise ajal hüppab su tähelepanu tekstilt nagu purjus ahvike kusagilt kostma hakkavale helile, kõrvaltruumist imbuvale lõhnale või hoopis mingitele peas tekkinud mõtetele. Su energia on pidevast kontrollimatust kasutusest üleekspluateeritud ja sa imestad, miks sul tegelike vajalike asjade teokstegemiseks jõudu napib. Aga selle pärast, et sa ise kulutad oma jõu kõigile neile “justkui iseenesest” toimuvatele tähelepanuhüppamistele.

Mõtlemine ja tunded

Eesti Arengufondi nõukogu esimees, ettevõtja Ville Jehe võrdleb teadlikkuse koolitust imerohuga: "Kujutage ette, et on olemas imerohi, mis ravib kõik meie haigused, nii need, mida teame, kui ka need, mida veel ei tea. Veelgi enam - kujutage ette, et sellel rohul on ka palju kõrvalmõjusid, mis kõik on läbinisti positiivsed: parem keskendumisvõime, suurem taiplikkus ja arukus, parem kontakt ümbritsevaga. Ja see rohi on täiesti looduslik ja naturaalne ning on peale restepti omandamist piiramatus koguses ja tasuta ise valmistatav. Kas tahaksite seda rohtu? Selline rohi on olemas. See on teadvelolek. Kõigil on see võime olemas. Kuidas aga õppida seda teadlikult ja püsivalt kasutama?"

Praegune ühiskond väärtustab mõtlemist ja emotsionaalsust. Mõtle palju ja oled tark. Tunne palju ja oled hea. Kui palju on aga mõtlemine kui protsess aidanud sul kitsaskohti lahendada, et jõuda püsivate muutusteni? Ükski asi ei muutu vaid tema peale endiste teadmistega mõeldes. Kontrollimatult kõigi endale “peale tulevate” emotsioonide tundmine tundub olevat väärtus. Samas, kui heaks on seisundite pidev muutlikkus teinud sinu elu? Kas sa valid ise oma mõtted ja tunded, või valivad nemad sinu ja sina lihtsalt mõtled ja tunned kaasa? Aga mis on alternatiiv? Kindlasti mitte tundetus ja teadmiste unustamine, nagu mõned kardavad.

Ingvar Villido väidab, et väärtustame emotsioone ja mõtteid lihtsalt sellepärast, et oleme unustanud inimese tegelikud võimed. Võimed, mis pole midagi ebatavalist, vaid osa inimese, iga Maal kõndiva olendi juurde kuuluvast, mida aga sugugi mitte kõik teadvustatult ei kasuta. Selle avastamist ja oskuslikku kasutamist õpetab Villido originaalse, Eestis loodud meetodi alusel nii Eestis kui ka mujal maailmas.

See on uue aja nõudmistele vastav õpetus, sest kaugel seegi aeg on, kui tööandjad tahavad oma tiimi inimesi, kes on võtnud teadvustatult kasutusele teadlikkuse, parema arusaamise, analüüsimise, otsustamise, lahendamise ja leidlikkuse võime. Seda nii eraelus kui tööl. “Nendel kursustel õpitu praktilisel kasutamisel vastavalt kerkivatele takistustele, vajadustele või uutele väljakutsetele saavutatakse täiesti uus tase, mida ma nimetan Human 2.0,” ütleb Ingvar Villido.